Belehrad 11. augusta 2019 (HSP/Foto: Screenshot Večerné novosti)

Srbské média uvádzajú, že nový veľvyslanec USA Anthony Godfrey, ktorý iba pred niekoľkými dňami prišiel do Belehradu z Moskvy, kde pôsobil vo funkcii zástupcu amerického veľvyslanca v Rusku, pokračoval v šľapajach svojich predchodcov a začal sa veľmi aktívne miešať do vnútorných záležitosti balkánskej krajiny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Srbské, ale už aj ruské média poukazujú na to, že diplomat si asi pomýlil povolanie a robí niečo, čo nepatrí k práci veľvyslanca: začal šíriť rôzne nezmysly a chýry o údajnom negatívnom vplyve Ruska v celom regióne a konkrétne v Srbsku. „Po diplomatickej službe v Moskve som absolútne presvedčený o agresívnom správaní sa Ruska, jej toxickom vplyve a kampane dezinformácie, ktorú Moskva realizuje v Európe. USA vynakladajú obrovské úsilie, aby čelili tejto kampani,“ cituje Anthonyho Godfreya ruský analytický portál Balkanist, ktorý sa venuje dianiu na Balkáne.

Výroky amerického diplomata o „toxickom vplyve Moskvy“ odsúdil ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Bocan-Charčenko: „Toto je časť štandardnej rétoriky a výmyslov Washingtonu spojených s túžbou po globálnej dominancii,“ podčiarkol ruský diplomat v rozhovore pre srbský denník „Večerné novosti“.

Ruský diplomat zdôraznil, že Rusko sa snaží, aby bol Balkán bezpečný a pokojný región: „Naše videnie situácie v Európe, vrátane Balkánu, sa zakladá na princípe jednotného, bezpečného, hospodárskeho a kultúrneho priestoru bez žiadnych rozdelení. Sme presvedčení, že konštruktívna, vzájomne výhodná spolupráca vo všetkých oblastiach bude užitočná pre regionálnu stabilitu a zodpovedá záujmom ako našich krajín, tak aj celého európskeho kontinentu. Dúfame, že raz to pochopia aj vo Washingtone,“ podčiarkol ruský veľvyslanec.

Podotkol, že ani v Srbsku, ani v Rusku nechápu, prečo za hlavné úlohy USA v Srbsku v Bielom dome považujú tie, ktoré sa týkajú výlučne vnútorných záležitostí danej balkánskej krajiny. „Je to priame ovplyvňovanie vnútornej politiky nezávislého štátu. Ale naopak taká prioritná otázka, ako aktivizácia práce Špeciálneho súdu za účelom potrestania vojenských zločinov Kosovskej oslobodzovacej armády sa vôbec nespomína,“ zdôraznil ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Bocan-Charčenko v rozhovore pre srbský denník „Večerné novosti“.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj