Belehrad 24. januára 2020 (HSP/ruserbia.com/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-(Mikhail Klimentyev)  

Vo švajčiarskom Davose sa koná 50. výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Fórum každoročne hostí špičkových podnikateľov, politické elity, zástupcov akademickej obce, mimovládnych organizácií a novinárov z celého sveta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Aleksandar Vučič

Diskutujú o kľúčových otázkach globálneho významu. Zámerom podujatia, ktorého mottom je „Všetci pre súdržný a udržateľný svet“, je upozorniť na potrebu zvýšenia spoločného úsilia pri riešení klimatických hrozieb, udržateľného rozvoja a ekonomickej inklúzie.

Na tlačovej konferencii po diskusii v rámci panelu pod názvom „Diplomatický dialóg o západnom Balkáne“ hlavne západní a zaoceánski novinári doslova „trhali“ srbského prezidenta otázkami o nákupoch zbraní. Väčšina z nich ho priamo obviňovala z toho, že Srbsko preferuje nákup ruských zbraní. Alexandar Vučić prízvukoval, že všetko robí v prospech svojej krajiny a týka sa to aj nákupu zbraní.

O niekoľko hodín domácim novinárom v Belehrade porozprával, ako čelil útokom ich západných kolegov: „Väčšina z nich nám vytýka, že sa ozbrojujeme a nakupujeme zbrane v Rusku. Odpovedal som dostačujúco tvrdo a presvedčivo. Podotkol som, že nakupujeme iba obranné zbrane a nenakupujeme útočné prostriedky, ba dokonca absolútne zaostávame za tými, ktorí nakupujú útočné prostriedky. Na druhej strane, aj keď sme si mohli kúpiť systémy S-300 a S-400, neurobili sme to,“ podčiarkol srbský prezident.

Alexandar Vučić na tlačovej konferencii domácim novinárom vysvetlil, že v súlade s pravidlami Chatham House Rule nemôže prezradiť, kto bol nespokojný s tým, že Srbsko nakupuje ruské zbrane, ale zdôraznil, že Srbsko chce mať pevnú obranu a už nebude takou ľahkou korisťou, ako predtým.

Toto 50. výročné zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose odštartovalo 21. januára a dnes svoju prácu ukončí.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj