Moskva/Caracas 14. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Panov, Sputnik, Kremlin)

Portál politexpert informuje o tom, prečo 2 ruské Tu-160 prileteli do Venezuely. Dôvody sú jednoduché

Na snímke Tu-160

Dva strategické bombardéry Tu-160, ktoré môžu niesť až 24 taktických rakiet s jadrovými hlavicami (dolet rakiet 5500 km), po prílete do Venezuely uskutočnili 10-hodinový let nad Karibským morom. Ruské strategické bombardéry nenarušili žiadne medzinárodné normy využívania vzdušného priestoru. V niektorých fázach letu Tu-160 sprevádzali venezuelské Su-30 a F-16. Venezuelskí a ruskí piloti vykonávali určené bojové činnosti. Okrem Tu-160 do Venezuely prišiel ťažký nákladný An-124, ktorý vo Venezuele vyložil neznámy náklad a dopravný Il-62 na palube ktorého sa nachádzalo 150 ruských vojakov a odborníkov (viaceré druhy vojsk).

Ruský vojenský expert Sergej Chatylev, bývalý hlavný veliteľ ruských protiraketových vojsk, uviedol, že ako oficiálny dôvod preletu ruských Tu-160 do Venezuely sa uvádzajú potrebné letecké skúšky, pretože Tu-160 sa modernizovali a na svojich palubách majú nové technické vybavenie. Preletieť 10 tisíc kilometrov však nemuseli Tu-160 smerom do Venezuely, ale 10 000 km mohli lietať aj nad Ruskom, takže v prelete do Venezuely treba hľadať aj iné dôvody ako kontrolu a skúšky technických zariadení. Určite je v pozadí aj politický a vojenský rozmer, pretože do Venezuely priletela aj skupina špecialistov, ktorej časť aj vo Venezuele zostala. Ide najmä o odborníkov, ktorí môžu na území Venezuely vytvoriť ruskú vojenskú námornú a leteckú základňu (podobné základne sú v Sýrii), už dávnejšie sa hovorí o tom, že do venezuelských prístavov znova zavítajú ruské bojové lode. Preto dôvody sú prozaické: aby jednoducho Američania nezabudli že Rusi sa môžu objaviť v Karibiku.

Venezuelský prezident Maduro je pod silným tlakom USA, ktorým sa nepáči Madurova orientácia na Čínu a Rusko, Američania do svojho tlaku voči Venezuele zatiahli aj Brazíliu a Kolumbiu. Chatylev uviedol, že sa pripravuje opätovný návrat nejakých ruských špeciálnych síl na Kubu, kde sa v ére ZSSR nachádzali sovietske sily špeciálneho určenia, sovietske námorné a letecké spravodajské zariadenia monitorujúce plavbu lodí a ponoriek na východnom pobreží USA.

Video si môžete pozrieť tu


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj