Aktivisti na protestnom zhromaždení odsúdili vraždy turistiek z Európy

Rabat 22. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Približne sto ľudskoprávnych aktivistov sa v sobotu zišlo pred dánskym veľvyslanectvom v marockom hlavnom meste Rabat na proteste proti vražde dvoch škandinávskych turistiek.

Záber z protestu

Marocké úrady objavili telá 24-ročnej Louisy Vesteragerovej Jespersenovej z Dánska a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska neďaleko vrcholu hory Tubkál v pohorí Vysoký Atlas. Obe ženy mali podrezané hrdlá. V súvislosti s prípadom zatkli už celkovo 13 osôb, pričom miestne úrady tvrdia, že ide o teroristický čin.

Marocké úrady a dánska polícia sa zároveň usilujú verifikovať videozáznam cirkulujúci na internete, na ktorom môže byť zachytené zabitie jednej z turistiek.

Na videozázname je počuť, ako údajný vrah kričí, že čin je “pomstou za našich bratov v Hadžíne”. Hadžín je mesto na východe Sýrie, kde vojenská koalícia pod velením USA uskutočňuje nálety proti militantom džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), informovala tlačová agentúra DPA.

Marocká prokuratúra vyšetruje i ďalší videozáznam, ktorý bol zrejme vytvorený týždeň pred útokom na škandinávske turistky. Štyri osoby na danom videozázname prisahajú vernosť vodcovi IS abú Bakrovi Bagdádímu.

“Maroko je tolerantná krajina a my – ľud a vláda – budeme bojovať proti extrémizmu všetkými možnými spôsobmi,” povedal pre DPA jeden z demonštrantov. Ďalšie protestné zhromaždenie je naplánované pred nórskou ambasádou v Rabate, potvrdili ľudskoprávni aktivisti.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj