Kyjev 15. decembra 2018 (HSP/Foto:DAN)

Portál politpuzle prináša prognózu známeho ruského politológa Michaila Deljagina o tom, ako bude vyzerať pokus Kyjeva o útok voči Donecku a Luhansku.

Na snímke Eduard Basurin

Podľa Deljagina ukrajinský útok zlikvidujú ruské sily. Pritom Rusi nebudú musieť používať svoje moderné zbrane a použijú tie technológie, ktoré sa rozpracovali ešte v 60. a 70. rokoch pre potreby pohraničných oblastí ZSSR. Podľa takejto doktríny Rusi napríklad reagovali aj v konflikte s Číňanmi na Amure (ostrov Damanskij, marec 1969), kde po prvýkrát nasadili delostrelecké reaktívne systémy Grad.

Ukrajinská rozviedka informovala o prípravách Kyjeva na útok voči Donecku a Luhansku, pričom pomerne mohutná skupina ukrajinskej armády sa sústredila v oblasti Novotroickoje, Širokina a Rovnopoľ. Ruský vojenský expert Igor Korotčenko takisto nevylučuje aj ďalšie ukrajinské provokácie a pokus o náhly a rýchly útok.

Podľa Deljagina útok Kyjeva je odsúdený na neúspech, Ukrajina bude prinútená k mieru.

Portál in24.org prináša informáciu ukrajinského dôstojníka rozviedky Vadima Skibického, podľa ktorej po 7. výsadkovej divízii na Kryme na Krym v posledných hodinách priletelo takmer 100 ruských vojenských lietadiel, ktoré sú schopné operovať nad celým územím Ukrajiny.  Väčšinu strojov podľa Ukrajincov tvoria Su-27 a Su-30. Takisto sú v pohotovosti ruské ponorky schopné niesť rakety Kaliber s dostrelom 1,5 tisíca kilometrov.

Rusi podľa Skibického posilnili obranu Krymu protilodnými batériami rakiet Bastion a Bal, ktoré dokážu zasahovať ciele v akvatórii Čierneho mora, aktivizovali a posilnili systémy PVO S-400. Je však otázne, či je potrebné dôverovať Skibického informáciam. Ukrajinci aj v minulosti tvrdili že na Ukrajine bojuje ruská armáda a podľa informácii ukrajinskej tlače už na Ukrajine ukrajinskí vojaci zlikvidovali stovky ruských tankistov.

Portál iarex cituje Eduarda Basurina, zástupcu veliteľa národnej milície Doneckej republiky. Podľa týchto informácii sú donecké a luhanské sily v stave plnej bojovej pohotovosti a majú k dispoziícii dostatok protitankových systémov k tomu, aby zastavili útok dvoch tankových brigád ukrajinskej armády.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj