Washington 31. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

USA majú celú tzv. vzdušnú flotilu súdneho dňa, každé z lietadiel sa v prípade jadrovej vojny môže dočasne stať Národným centrom pre vzdušné operácie (NAOC), ak bude veliteľstvo USA potrebovať kontrolu operácií po celom svete a zároveň sa tým dokáže vyhnúť následkom jadrového úderu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Boeing E-4B Nightwatch

Súčasný minister obrany USA Patrick Shanahan sa nedávno vydal na týždennú cestu do Ázie. Plánuje navštíviť Indonézii, Singapur, Južnú Kóreu a Japonsko.

Podľa dostupných informácií šéf Pentagonu lieta len Boeingom E4B Nightwatch, ktorý je tiež označený za lietadlo súdneho dňa. Lietadlo je vybavené potrebným zariadením, aby minister počas cesty nestratil spojenie s americkými vojskami na všetkých miestach.

Je to skvelé, ale stále mi dávajú viac práce. Práca nikdy nekončí,zažartoval Shanahan v rozhovore pre CNBC.

Jeden z členov posádky televíznej stanice prezradil, že minimálne jedno zo štyroch lietadiel je vždy pripravené vzlietnuť, preto tieto lietadlá majú zvláštnu, ale opodstatnenú prezývku náhradný Pentagon.

Lietadlo a palubné zariadenia sú špeciálne ochránené, aby odolali následkom jadrového výbuchu. Niekoľko okien a sklo kabíny sú chránené pred rádioaktívnym žiarením a zatienené metalickou sieťou.

Zariadenie, ktoré kontroluje let Boeingu E4B a spojenie veliteľského strediska je naopak chránené pred elektromagnetickým impulzom, ktorý vzniká po jadrovom výbuchu. Okrem toho je väčšina prístrojov na palube zámerne z dodigitálnej doby, aby sa takto posilnila ochrana pred elektromagnetickým impulzom.

Je to bežný omyl, ale toto lietadlo nemá digitálne dotykové obrazovky v kabíne alebo ešte niekde. Podmienky, za ktorých lietadlo musí lietať, vyžadujú analóg, pretože digitálna technika v priebehu jadrovej vojny bude zlikvidovaná,vyhlásil v rozhovore pre televíziu ďalší člen posádky.

Za mierových čiac Boeing E4B Shanahan umožňuje mať vždy spojenie a prehľad o situácii na zemi. Na lietadle je 67 satelitných prijímačov a antén, ktoré slúžia ako lietajúce veliteľské stredisko pre ministra obrany.

Bojové E4B Nightwatch boli prvýkrát prezentované v roku 1974 a od tej doby sa stále modernizujú. Podľa očakávaní ich životnosť skončí v roku 2039.

V Rusku tiež existuje vlastné lietadlo súdneho dňa Il96-400, ktoré bolo modernizované v roku 2016. Na lietadlo boli nainštalované štyri výkonné motory a moderná avionika. Ruské vzdušné veliteľské stredisko môže letieť 12 000 kilometrov. Jeho modifikovaný model používa pri svojich cestách prezident Vladimir Putin.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj