Bratislava 26. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Oficiálne výsledky volieb budú známe až v nedeľu v noci okolo 23:00, ale už teraz sú k dispozícii nejaké odhady. Podľa nich sa zdá, že nedošlo k veľkým prekvapeniam. Najviac hlasov získajú zrejme pravicové strany súčasnej opozície

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Oficiálne výsledky volieb budú oznámené až keď sa voľby skončia aj v poslednej krajine, v Taliansku, ale nejaké čísla sa zrejme budeme dozvedať priebežne. Vyzerá to tak, že výzvy na účasť vo voľbách zrejme zafungovali, svoje pravdepodobne urobilo aj krásne počasie, takže ľudia k voľbám prišli v o niečo väčšom počte ako pred piatimi rokmi, hoci to číslo asi nebude nijako oslnivé.

Vyzerá to na dobrý výsledok pravice, oslavovať zrejme budú najmä voliči koalície Progresívne Slovensko + Spolu, hoci ich úspech sa dal očakávať. Predbežne však vyzerajú dobre aj strany SaS, OĽaNO a prekvapivo KDH, a pri nich sa dá špekulovať, že práve tu možno najlepšie zafungovali výzvy ísť voliť a nedať šancu „extrémistom“.

Pred voľbami liberálne médiá a politici ako Igor Matovič strašili verejnosť, že voľby totálne vyhrajú Kotlebovci. Je jasné, a vopred bolo jasné, že to sa nestane. Tento výsledok bude mainstream prezentovať ako víťazstvo – a vzhľadom na nereálnosť predpovede totálneho víťazstva ĽSNS sa dá predpokladať, že takto to zrejme bolo vopred plánované. Aj vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby liberálne médiá totiž potrebujú, aby ich voliči ostali naladení „na víťaznej vlne“.

Úspech, resp. relatívny úspech ĽSNS sa očakával, predpokladal sa možný zisk dvoch mandátov, a to vyzerá reálne aj po predbežných výsledkoch z časti okrskov.

Naopak, niektoré médiá už hodinu po prvých výsledkoch začali hovoriť o prehre Smeru, keď to vyzerá, že nedosiahol dvadsaťpercentnú hranicu. Aj tu bolo vopred jasné, že mediálna rétorika bude práve takáto, napriek tomu, že Smer možno bude celkovým víťazom volieb. Smer bol médiami pred voľbami úplne zatracovaný, takže pre mnohých je vlastne prekvapením, že voliči im dali toľko hlasov. Toto prekvapenie je o to väčšie, keď sa človek pozrie na kandidátku Smeru, kde na prvom mieste svieti meno Monika Beňová… Pravda, na druhom mieste je národne orientovaný Miroslav Číž, je však otázka, či do Bruselu naozaj pôjde, či jeho meno nie je iba lákadlom pre vlasteneckých voličov Smeru.

Výsledok tzv. maďarských strán zrejme nebude dobrý, to sa čakalo už pred voľbami, a nasvedčujú tomu aj prvé výsledky. Mnohí z týchto voličov však z realistickej obavy, aby ich hlas neprepadol, mohli voliť niektorú inú stranu.

S napätím sa bude čakať na výsledok strán SNS a Sme rodina, tam sa hrá pomene o veľa a tu bude v oboch prípadoch výsledok, zdá sa, dosť blízko pri hranici piatich percent: ich predpokladaní kandidáti Jaroslav Paška a Ľudovít Goga by v prípade úspechu posilnili euroskeptické frakcie europarlamentu.

Z veľmi hrubých predbežných čísel sa však ešte nedá odhadovať, kto koľko europoslancov získa, možné je iba konštatovať, že voľby v hrubých rysoch dopadli podľa očakávania.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj