Zurich  3. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Keystone/Walter Bieri)

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino sa stále nevzdal myšlienky rozšírenia počtu účastníkov majstrovstiev sveta z 32 na 48 už na najbližšom “mundiale” 2022 v Katare

Ilustračné foto

V decembri po skončení trojdňového pracovného stretnutia FIFA v tomto arabskom emiráte skonštatoval, že čoraz viac krajín je naklonených expanzii turnaja už v roku 2022. Vtedy však zároveň zdôraznil, že konečné rozhodnutie v tejto otázke ešte stále nepadlo. Ako je známe, 48 tímov by malo hrať až na svetovom šampionáte 2026 v USA, Mexiku a Kanade.

“Ak si viacerí myslíte, že je to dobrý nápad mať na MS 48 krajín, tak prečo to neskúsiť skôr? Najbližšie MS budú s 32 mužstvami, ale ak máme možnosť rozšíriť počet účastníkov na 48 a vyhovieť požiadavke väčšiny, tak si myslím, že by sme k tomu mali pristúpiť,” poznamenal Infantino podľa webu denníka Marca.

Rozšírenie počtu krajín na MS už pred turnajom v Katare by mohlo priniesť mnohé logistické problémy, keďže táto malá krajina nemusí zvládnuť takýto nápor, čo sa týka ubytovania jednotlivých tímov aj fanúšikov. Infantino tak najnovšie prišiel s nápadom, že ak by došlo k rozšíreniu počtu účastníkov MS už v roku 2022, podujatie by mohli pomôcť spoluorganizovať aj ďalšie krajiny Perzského zálivu. “Mohli by sme do toho zapojiť niektoré susedné krajiny v regióne Perzského zálivu. Myslím si, že by to bolo výhodné pre celú oblasť a všeobecne pre celý svet. Medzi krajinami v tomto regióne existuje určité napätie, ktoré závisí od tamojších politických lídrov. Možno by však pre nich bolo jednoduchšie sadnúť si za jeden stôl a baviť sa o spoločnom futbalovom projekte ako o iných veciach,” doplnil Infantino.

Už v novembri sa predstavitelia Iránu Katarčanom ponúkli, že by mohli “prevziať na svoje plecia” časť skupinovej fázy. Zápasy by sa mohli uskutočniť na iránskom ostrove Kiš v Perzskom zálive. Ostrov Kiš sa nachádza pri pobreží Kataru a je to jedno z najvyhľadávanejších turistických letovísk v Iráne. Na tomto maličkom území platí bezcolná zóna a návštevníci pri vstupe na ostrov nepotrebujú víza. Navyše, zákony na ostrove sú o niečo miernejšie ako v pevninskej časti Iránu, čo v ostatných rokoch láka aj bohatých zahraničných investorov.

Konečné rozhodnutie ohľadne počtu účastníkov na MS 2022 by malo byť známe v marci budúceho roka. Svetový šampionát vo futbale v Katare sa uskutoční od 21. novembra do 18. decembra 2022. Podľa Infantina je vylúčené, že by mohol trvať dlhšie ako uvedených 28 dní.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj