Šamorín 15. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) dodalo od konca augusta doteraz poľovníckym združeniam na Slovensku 550 chladiacich boxov, ktoré im umožňujú bezpečne uchovávať ulovenú diviačiu zver až do ukončenia laboratórneho vyšetrenia na africký mor ošípaných. Tri takéto boxy dnes šéfka rezortu Gabriela Matečná odovzdala poľovníkom v okrese Dunajská Streda na juhu Slovenska. Práve juh krajiny je podľa ministerky rizikovým územím v prípade tejto nákazy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Gabriela Matečná

„Aj keď sa mnohým zdá, že africký mor ošípaných je problémom východného Slovenska, jeho nárazníková zóna je na celom južnom území. Musíme byť obozretní, pretože napríklad v Maďarsku dennodenne pribúdajú nové prípady. V minulom roku to bolo 1400 prípadov. Musíme zabrániť prieniku afrického moru ošípaných na naše územie,“ povedala ministerka Matečná pri odovzdávaní chladiacich boxov. Poľovníci ako prevenciu pred šírením nákazy prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri od začiatku sezóny znížili jej stavy už o viac ako 65-tisíc kusov, čo je o približne 15-tisíc viac ako pred rokom. Agrorezort im podal pomocnú ruku v podobe chladiacich zariadení, ktoré umožňujú vykonať nariadené veterinárne opatrenia. Po ulovení zver uskladňujú v boxoch až do dodania výsledkov laboratórnych vyšetrení. To podľa ústredného riaditeľa Veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša trvá od 12 do 24 hodín. Jeden chladiaci box stojí 5500 eur, peniaze na ich nákup poskytla vláda.

Na Slovensku bolo od polovice minulého roka zaznamenaných 36 prípadov afrického moru ošípaných u diviakov a 11 prípadov v chovoch domácich ošípaných. Vďaka zvoleným opatreniam sa podľa ministerky Matečnej podarilo situáciu u nás zastabilizovať, no za hranicami sa situácia rapídne zhoršuje a stále hrozí prenos nákazy na Slovensko.

Európska komisia v závere minulého roku zrušila pre Slovensko stanovenú infekčnú oblasť afrického moru ošípaných. Nákaza však podľa rezortu pôdohospodárstva naďalej pretrváva u diviačej zveri a preto o ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán. Najnovší prípad diviaka s nákazou bol zaznamenaný v stredu, išlo však o jedinca, ktorý uhynul už pred niekoľkými mesiacmi.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj