Bratislava 13. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Silas Stein)

Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia

V stredu prieskumná agentúra AKO publikovala výsledky prieskumu, preferencií kandidátov na post prezidenta SR, ktorý si objednala jedna z kandidátiek Zuzana Čaputová. (viac v článku). V tomto prieskume však neboli uvedení potenciálni kandidáti vládnych strán. Agentúra AKO následne zverejnila čísla prieskumu aj s týmito kandidátmi, a bez ministra vnútra Miroslava Lajčáka, kde napríklad samotná Čaputová spadla z 5. miesta na 8. priečku.

Ilustračné foto

Agentúra AKO uskutočnila v dňoch 3. – 4. decembra 2018 prieskum preferencií kandidátov na prezidenta formou telefonického dopytovania, v ktorom výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna voči populácii SR z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, kraja

Do zoznamu kandidátov boli zaradení okrem doteraz ohlásených kandidátov aj predpokladaní kandidáti troch strán, ktoré ešte nepredstavili svojich kandidátov (SMER-SD, SNS, OĽaNO).

Víťazom prezidentských volieb by sa podľa tohto prieskumu stal Róbert Mistrík so ziskom 14,8 % hlasov, čo je o 2 % menej ako v pôvodnom prieskume uskutočnenom pre jednu z kandidátiek,

Na druhom mieste by skončil sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorého by volilo 10% respondentov. Za ním sa umiestnila Béla Bugár, ktorý je zatiaľ jediným oficiálnym kandidátom z radov vládnych strán. V tomto prieskume získal podporu na úrovni 9,8 %.

Ďalšie tri miesta obsadili politici, ktorí zatiaľ oficiálne nekandidujú a decembri by ich volilo zhruba rovnako voličov. Šéfa SNS Andreja Danka by volilo 8,8 % respondentov, Richarda Rašiho zo Smeru-SD 8,5 % a Veroniku Remišovú z OĽaNO by si vybralo 8,3 % ľudí.

Zuzana Čaputová sa umiestnila na 8. priečke s podporou 6,6 %, František Mikloško získal, 6,4 %, Milan Krajniak zo Sme rodina 6 % a Marián Kotleba z ĽSNS 4,3 %.

Pod úrovňou piatich percent sa na 12. priečke v prieskume umiestnil na Martin Daňo s 2,7 %, Gabriela Drobová s 1,9 %, József Menyhárt s 1,7 a Juraj Zábojník s 1 %.

Menej ako jedno percento zaznamenali Róbert Švec, Bohumila Tauchmanová a Radovan Znášik.

Podľa Čaputovej sú šance vyrovnané

Po zverejnení prvého spomínaného prieskumu Zuzana Čaputová napísala, že šance sú vyrovnané. Po zhliadnutí výsledkov z toho druhého jej nadšenie pravdepodobne výrazne klesne. Z prezentovaných 10,9 % hlasov jej druhý prieskum aj s menami vládnych kandidátov nameral len 6,6 %. Podobne na tom boli viacerí kandidáti.

“Od júla sa moja poznateľnosť zvýšila zo 17 % na takmer 35 %. Stále máme na čom pracovať. Je pre nás pozitívne, že aj pri tejto poznateľnosti sú moje preferencie len o pár percent nižšie, ako napríklad pána Bugára či pána Harabina, ktorí sú v slovenskej politike dlhé roky a pozná ich takmer 100 % Slovákov. Nasledujúce týždne budeme pokračovať v prezentovaní môjho príbehu a ponuky, verím, že aj v debatách s ostatnými kandidátmi.”

“Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO: „Z nášho prieskumu vyplýva, že prvých 5 doposiaľ známych kandidátov a kandidátok na prezidentský post sa začína vzďaľovať zvyšku súperov a súboj o prezidentský post pravdepodobne prebehne medzi nimi,” napísala na Facebooku Čaputová.

Sulík: Opozícia má šancu ukázať zodpovednosť a podporiť Mistríka

“V prezidentských voľbách ide o veľa. Tá nádej, ktorá začala župnými, potom pokračovala komunálnymi voľbami, nesmie byť udusená prezidentskými voľbami,” tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

Dodal, že zápas o lepšie Slovensko má v prezidentských voľbách ďalší míľnik a nesmieme ho premrhať. “Toto je aj veľká príležitosť pre opozíciu ukázať zodpovednosť, netrieštiť sily a podporiť toho kandidáta, ktorý má najväčšie šance vyhrať,” vyhlásil Sulík.