Malawi 22. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Väzeň Byson Kaul z Malawi, bol už trikrát takmer popravený. Kat ale zakaždým prestal pracovať skôr, než stihol obesiť všetkých väzňov zo zoznamu určených na popravu, údajne bol už príliš unavený. Muž nakoniec prežil do doby, kedy krajina prestala uplatňovať hrdelný trest, informoval portál BBC

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Byson Kaula tvrdí, že za jeho odsúdením stoja žiarliví susedia. Súd ho v roku 1992 odsúdil za vraždu svojho zamestnanca, keď proti nemu krivo svedčili. Hrdelní zločin sa v tom období v Malawi trestal smrťou.

Byson zarobil dostatok peňazí v plynárenstve v Johannesburgu v Južnej Afrike a keď sa vrátil domov do štátu Malawi kúpil si pozemky a zamestnal päť ľudí na pestovanie ovocia, pšenice, kukurice a kasavy.

“Vtedy začalo moje smutné obdobie,” hovorí. Podľa Bysona susedia zaútočili na jedného z jeho zamestnancov a spôsobili mu vážne zranenia. Muž nemohol chodiť bez pomoci a preto mu pomohol dostať sa na toaletu, skĺzol po schodoch, Byson padol a pustil ho. Muž zomrel neskôr v nemocnici, Bysona usvedčili z vraždy.

Na súde svedčili Bysonovi susedia proti nemu. Jeho matka, Lucy, ktorá sedela v zadnej časti súdnej siene, nemohla počuť rozsudok, ktorý sa čítal, a keď sa opýtala, čo sa deje povedali jej, že bol odsúdený na smrť, “z očí sa mi liali slzy,” hovorí.

Stalo sa to koncom režimu prezidenta Hastingse Bandyho, ktorý vládol tejto krajinoe v juhovýchodnej Afrike tvrdou rukou v rokoch 1964 až 1994.

Byson si živo pamätá na hrôzu, ktorú prežíval kým čakal na to, čo nazýva “zabíjací stroj”. “Keď mi bolo povedané: Môžete ísť do sekcie pre odsúdených, počkať na obesenie – oh, cítil som sa, akoby som bol už mŕtvy,” povedal.

Mal však štastie. V celej krajine bol len jeden kat, Juhoafričan, ktorý navyše cestoval po niekoľkých krajinách regiónu, kde vykonal súdne popravy. Keď sa vždy raz za pár mesiacov vrátil do Malawi, nikdy nestihol obesiť všetkých zo zoznamu určeného na popravu.

Bysonovi sa tak trikrát stalo, že na neho neprišla rada, lebo kat už bol príliš unavený. V jednom prípade popravil za dve hodiny 18 trestancov, on mal pritom poradové číslo 21. “Nie, už to stačí, prídem znova budúci mesiac,” povedal podľa Bysona kat. O vlas tak unikol smrti. Kvôli nervovému vypätiu, ktoré prežíval, sa dvakrát snažil spáchať samovraždu. Oba pokusy však prežil.

Po nastolení demokracie v roku 1994 bolo vykonávanie trestu smrti v Malawi pozastavené a žiadny malawijsky prezident odvtedy nepodpísal príkaz na popravu. Bysonov rozsudok bol následne zmenený a on prepustený na slobodu.

Pôda, ktorú Byson používal medzitým zarástla. Jeho žena zomrela počas dlhých rokov, keď bol vo väzení, a jeho šesť detí vyrástlo a odišlo z krajiny. Teraz žije na svojej farme a cez víkendy pomáha ako dobrovoľník v resocializačnom programe pre prepustených väzňov.


Zdroj