Addis Abeba 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)

Africká únia (AÚ) vyzvala predstaviteľov Konžskej demokratickej republiky (KDR), aby odložili zverejnenie oficiálnych konečných výsledkov nedávnych prezidentských volieb, keďže sa objavili správy o falšovaní počtu hlasov. V piatok o tom informovala tlačová agentúra DPA

Ilustračné foto

AÚ sa stretla vo štvrtok v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba a dospela k záveru, že “existujú vážne pochybnosti o správnosti predbežných výsledkov, ako ich oznámila Národná nezávislá volebná komisia”.

“Ďakujeme Africkej únii za jej konanie v prospech pravdy a spravodlivosti v KDR,” napísal na Twitteri Martin Fayulu, ktorý skončil vo voľbách druhý. Na sociálnej sieti ešte dodal: “Znovu vyzývame na prepočítanie hlasov.”

Fayulu už podal námietku na najvyšší súd krajiny a požiadal o nariadenie prepočítania hlasov – súd teraz túto záležitosť posudzuje.

Niekoľko svetových médií v utorok 15. januára informovalo, že uniknuté údaje z hlasovania ukázali, že Fayulu rozhodne voľby 30. decembra vyhral.

Britský denník Financial Times, ako aj francúzska rozhlasová stanica RFI a televízia TV5 Monde uviedli, že mali možnosť vidieť uniknuté celkové údaje z hlasovania – ktoré však ešte neboli oficiálne zverejnené. A podľa týchto médií analýza ukázala, že Félix Tshisekedi, vyhlásený minulý týždeň volebnou komisiou za víťaza, v skutočnosti prehral.

Fayulu naznačil, že Tshisekedi a prezident Joseph Kabila uzavreli zákulisnú dohodu po tom, čo prvé výsledky ukázali, že Kabilom vybratý nástupca Emmanuel Ramazani Shadary skončil tretí.

Západné veľmoci Tshisekedimu nezablahoželali a Francúzsko vyjadrilo obavy nad konečnými výsledkami – podľa nich Tshisekedi získal 38,57 percenta hlasov a Fayulu 34,8 percenta.

Tvrdenie Fayulua, že Tshisekedi nezvíťazil, podporila aj vplyvná katolícka cirkev a dokonca aj susedia Konga v Juhoafrickom rozvojovom spoločenstve (SADC) vyzvali na prerátanie hlasov.

“Náš postoj v SADC je taký, že akákoľvek volebná krivda alebo sťažnosť musí byť vyriešená v súlade s ústavou KDR a príslušným volebným zákonom,” uvádzalo sa vo vyhlásení spoločenstva, zverejnenom vo štvrtok.

AÚ takisto vo štvrtok oznámila, že “urýchlene vysiela” do Konga delegáciu na vysokej úrovni, vrátane predsedu únie – rwandského prezidenta Paula Kagameho. Ich úlohou bude dosiahnuť “konsenzus, ktorý vyvedie krajinu z povolebnej krízy”.


Zdroj