21. storočie? Milióny ľudí žijúcich v krajine susediacej s ČR má problém porozumieť textu. Viete, kde?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Berlín 8. mája 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:Pixabay)

Niektoré veci sa nám už dávno zdajú prirodzenými. Ako samozrejmosť vnímame typické zručnosti človeka a vôbec nepremýšľame nad tým, že veľa ľudí tieto návyky nemá. A teraz nehovoríme o obyvateľoch nejakej vzdialenej africkej krajiny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zistilo sa, že v Nemecku žije 6,2 milióna ľudí, ktorí majú problémy s porozumením nemeckého textu. S takou správou prichádza Die Zeit.

Podľa štúdie uskutočnenej v roku 2018 má celkom 7,3 percenta nemecky hovoriacich dospelých zle rozvinuté zručnosti čítania a písania. Vie čítať a písať jednotlivé vety, ale nedokážu vnímať celý text.

Viac ako jeden z piatich Nemcov nemá stredné vzdelanie a viac ako 40 percent obyvateľov má iba základné vzdelanie. Napriek tomu je zamestnaných 62,3% z nich.

Takmer polovica ľudí s identifikovanými ťažkosťami – 2,9 milióna – majú pôvod v migrácii. Pritom 78% z nich je schopných písať, čítať a chápať súvislý text v inom jazyku.

Uvádza sa, že sa všeobecne znížil počet dospelých s nízkymi čitateľským a písacími schopnosťami – v roku 2011 ich bolo 7,5 milióna. Z 13,4 na 10,6 milióna ľudí sa znížil počet tých, ktorí sú schopní porozumieť textu, ale zle čítajú a píšu s veľkým množstvom chýb.

Podľa ministerky školstva SRN Anji Karliczkové by takéto ľudí mali podporovať spoločnosť a štát. Poznamenala, že dospelí prekonávajú tieto problémy s väčšími ťažkosťami než deti.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj