Praha 22. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Borce Popovski)

Iniciatíva Česi pomáhajú informovala, že má zoznam približne dvoch stoviek rodín, ktoré by boli ochotné prijať detských utečencov z gréckych táborov, a preto vyzvala vládu, aby poskytnutie pomoci umožnila a vytvorila medzirezortnú skupinu, ktorá by navrhla presný postup. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok povedal zakladateľ iniciatívy Jaroslav Miko. Informuje portál Echo24.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Rodín je teraz zhruba 200. Niektoré už neveria, že by sa všetko zrealizovalo (prijatie detských utečencov),“ uviedol Miko.

Portál uvádza, že Grécko začiatkom septembra vyzvalo všetkých ministrov vnútra EÚ, aby ich krajiny prijali deti bez sprievodu z gréckych utečeneckých táborov. Český minister vnútra Jan Hamáček k tejto téme povedal, že jediné, o čo sa Grécko snaží, je znovu vyvolať diskusiu o rozdeľovaní utečencov. Dodal, že v presúvanie sedemnásťročných bez nároku na azyl po Európe nevidí zmysel.

„Som presvedčený, že problém, o ktorom hovoríme, sa rozhodne netýka sýrskych sirôt vo veku do desať rokov. Typický maloletý bez sprievodu na gréckej strane je chlapec vo veku 15+, veľmi pravdepodobne z Afganistanu alebo z Pakistanu. U týchto osôb je prípadná integrácia veľmi komplikovaná,“ povedal vo štvrtok Hamáček.

Dodal, že u pakistanských utečencov dôvod na prijatie nevidí, pretože EÚ má s Pakistanom uzavretú readmisnú dohodu o návrate. Hamáček tiež tvrdí, že minulý týždeň Atény vyzval, aby poskytli zoznam 40 detí, ktoré by ČR mohla prijať.

Zakladateľ iniciatívy ale hovorí, že český minister vnútra, rovnako ako vlani, žiadal o zoznam len čisto sýrskych detí a grécka strana odmietla vyberať deti podľa štátnej príslušnosti.

Iniciatíva Česi pomáhajú spolu s Lekári bez hraníc, Organizáciou pre pomoc utečencom a Amnesty International vyzvala vládu, aby sa vyjadreniu solidarity nebránila a hľadala vhodné riešenia, ako pomôcť deťom.

Podľa posledných informácii týchto organizácií je v Grécku nad 5000 detských utečencov bez sprievodu. Menej ako 13 rokov má 15 percent z detí, ostatné sú staršie.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj